Časté otázky

Čo je vaginálna rejuvenizácia?
Je ošetrenie na liečbu vaginálnej ochabnutosti a atrofie, ktorých dôsledkom je aj nedostatočné zvlhčenie, nekvalitný pohlavný styk, únik moču alebo často sa opakujúce zápaly. Sú to zdravotné problémy, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu života žien po pôrode alebo v menopauze. Sú spôsobené zníženou elasticitou vaginálneho tkaniva, stratou kolagénu a svalovou ochabnutosťou, ku ktorým dochádza vplyvom pôrodu a hormonálnych zmien.
Ako trvalo odstrániť nežiadúce ochlpenie?
Trvalú epiláciu laserom vykonávame v našom centre špičkovým prístrojom EPILIA RF, ktorý predstavuje kvantový skok v oblasti laserových technológií určených na odstraňovanie chĺpkov. Jedná sa o vôbec prvý lekársky diódový laser kombinujúci dva zdroje energie – nemeckú laserovú diódu a rádiofrekvenčné vlnenie, ktoré spolu vytvárajú synergický efekt zaisťujúci účinnejšie a bezpečnejšie ošetrenie. Laserový lúč je v zlomku sekundy absorbovaný pigmentom, ktorý sa nachádza vo folikule chĺpku. Pokiaľ je chĺpok svetlejší a tenší, pôsobí naňho súčasne rádiofrekvenčné vlnenie, ktoré nie je viazané na pigment v chĺpku a vďaka chladeniu vrchnej vrstvy pokožky účinne pôsobí v hlbších vrstvách, kde likviduje jeho korienok vrátane cibuľky. Laser EPILIA RF preto používajú aj na klinikách predovšetkým v Nemecku a Švédsku.
Čo je vaginálna ochabnutosť po pôrode?
Pri pôrode prirodzenou cestou dochádza k veľkému rozpínaniu pošvového svalstva a k jeho poraneniu v podobe drobných prasklín. Bezprostredne po pôrode je pošva uvoľnená, pomliaždená a opuchnutá. Opuch do pár dní opadne a pošva pomaly začína získavať späť svoj svalový tonus. Tento proces môže trvať aj niekoľko mesiacov. I keď sa stav pošvy zlepší, jej steny už nikdy nedosiahnu svoju pôvodnú pevnosť a elasticitu. V takomto prípade hovoríme o vaginálnej ochabnutosti, vyskytuje sa približne u 20 % žien, následne obmedzuje kvalitu ich sexuálneho života. Prejavuje sa zníženou tesnosťou a citlivosťou vo vaginálnej oblasti. Pohlavný styk s partnerom môže byť vďaka tomu neuspokojivý ako pre ňu, tak aj pre partnera.
Koľko ošetrení budem potrebovať na trvalé odstránenie nežiadúceho ochlpenia?
Zvyčajne je potrebné absolvovať sériu 4-6 ošetrení s odstupom cca 4 – 10 týždňov podľa ošetrovanej oblasti. Princípom lekárskej laserovej depilácie (terminologicky presnejšie je pojem laserová epilácia) je prednostné vychytávanie laserového svetla pigmentom v korienkoch chĺpkov. U všetkých typov depilačných laserov stále platí, že laserová energia efektívne zničí iba korienky (folikuly) chĺpkov, ktoré sú v okamihu laserového ošetrenia v rastovej fáze. Na dosiahnutie požadovaného efektu depilácie je preto nutné vykonať v priemere štyri až šesť laserových depilácii, vždy s pravidelným odstupom jedného až troch mesiacov (interval laserovej epilácie závisí na liečenej oblasti tela / tváre). Celkový počet laserových epilácii je však daný viacerými faktormi a nie je, bohužiaľ, možné ho dopredu odhadnúť. Okrem dodržiavania predpísaných intervalov medzi laserovými depiláciami záleží predovšetkým na množstve korienkov v rastovej fáze počas epilácie laserom (kolíše okolo 20% z celkového počtu chlpových folikulov - nemožno ovplyvniť), na veľkosti a farbe chlpových korienkov (čím tmavšie a silnejšie chĺpky, tým lepšie!) , na použitej energii dostatočne výkonného epilačného lasera (určuje iba erudovaný, vysokoškolsky zdravotnícky personál) a na správnej vlnovej dĺžke laserového svetla.
Čo je vaginálna atrofia po menopauze?
Vaginálna atrofia sa zvyčajne objaví 5 rokov po menopauze a postihuje až 61 % žien. Prejavuje sa najčastejšie svrbením, znížením vaginálnej sekrécie (nedostatočným zvlhčením), bolestivým pohlavným stykom, krvácaním pri pohlavnom styku alebo potrebou častého močenia. V priebehu rokov sa všetky tieto symptómy môžu zhoršovať a významne ovplyvňovať sexualitu a celkovú kvalitu života.
Budete ma ošetrovať/epilovať naozaj kvalitným prístrojom? je to bezpečné ?
Výrobca prístroja EPILIA RF má s výrobou diódových laserov určených pre odstránenie ochlpenia mnohoročné skúsenosti a vedľa systémov DEPILIGHT a VIKINI je laser EPILIA RF najnovším prístrojom v ich modelovej rade. Táto spoločnosť patrí medzi popredných svetových výrobcov zdravotníckej techniky, laserov a ďalších lekárskych prístrojov tej najvyššej kvality a najmodernejšej technológie, ktoré sú certifikované ako lekárske prístroje a testované v prestížnej spoločnosti SGS vo Veľkej Británii. Okrem iného je držiteľom aj 8 patentov, 7 úžitkových vzorov a certifikátom FDA pre laserovú epiláciu (prísny americký federálny úrad pre kontrolu liečiv a lekárskych prístrojov). V žiadnom prípade sa nejedná o čínsky prístroj, ktorý často používajú v kozmetických salónoch s veľmi nízkymi cenami. Vždy sa preto uistite pred voľbou Vášho pracoviska o aký prístroj ide! Nami vykonávané ošetrenie laserom EPILIA RF je maximálne bezpečné a vykonávané pod lekárskym dozorom. Energia rádiofrekvencie nemá dopad na „chromophore like melanin“, vďaka čomu je možné použiť menej optickej laserovej energie určenej na „predhriatie“ cieľového tkaniva a následne pomocou RF energie precízne zacieliť na vlasový folikul. Príjemné chladenie zabezpečuje komfort klienta počas ošetrenia a zabezpečuje tým minimálnu citlivosť.
Aké sú možnosti liečby vaginálnej ochabnutosti a atrofie?
Klasickým riešením vysokého stupňa vaginálnej ochabnutosti je vaginoplastika. Táto operácia sa prevádza v celkovej anestéze, s ktorou sú spojené zdravotné riziká a niekoľko týždňová rekonvalescencia. Pri vaginálnej atrofii sa obvykle nasadzuje lokálna estrogénová terapia. Tá, ale ženám prináša často prechodné riešenie, alebo pôsobí iba na povrchu vaginálnej sliznice a môže mať celú radu vedľajších účinkou.
Sú nejaké obmedzenia pred a po ošetrení laserom na trvalú epiláciu?
Po dobu min. 4 týždňov pred ošetrením chĺpky nevytrhávajte. Môžete ich len holiť alebo zastrihovať, v opačnom prípade by bola znížená efektivita laseru. Ošetrenie sa taktiež neodporúča absolvovať na čerstvo opálenej pokožke. Deň pred ošetrením chĺpky ohoľte do hladka. Po ošetrení odporúčame pokožku niekoľko dní zvýšene hydratovať prípravkami s panthenolom či aloe vera a vyhnúť sa návšteve sauny či bazéna, ktoré by mohli spôsbiť podráždenie pokožky. Do podpazušia min. 12 hodín neaplikujte antiperspirant/dezodorant. Zamedzte pôsobeniu UV žiarenia na ošetrenú blast min. na 2 týždne po ošetrení (môžete používať krémy s SPF 50).
Čo je Gynolaser?
Gynolaser predstavuje najmodernejšie riešenie na konfortnú liečbu vaginálnej ochabnutosti a atrofie. Je rýchle, bezbolestné a nevyžaduje si takmer žiadnu rekonvalescenciu. Pri ošetrení sa do pošvy zavádza špeciálna hlavica lasera, ktorá pôsobením termálneho efektu a mikro ablácie (odparovaniu tkaniva) omladzuje pošvovú stenu.
Aký je rozdiel medzi epiláciou s prístrojmi IPL, diódovým a alexandritovým laserom?
Štúdia publikovaná v lekárskom žurnále “Lasers in Medical Science” potvrdila, že najmenej účinným prostriedkom na odstránenie chĺpkov je intenzívne pulzné svetlo (IPL), kde býva potrebný vysoký počet opakovaní, ošetrenie nemá dlhotrvajúce výsledky a nie je možné bezpečne ošetriť tmavšie fototypy. Ako najúčinnejšie zo všetkých troch typov prístrojov vyšlo ošetrenie chĺpkov diódovými lasermi. Ošetrenie alexandritovým laserom (napr. GentleLase) je bolestivejšie a menej účinnejšie než ošetrenie diódovým laserom (napr. EPILIA RF) z dôvodu absencie kontaktného chladenia a použitia nižšej vlnovej dĺžky, ktorá prepúšťa viac svetla. Vďaka prevratnej technológii spolupôsobenia dvoch zdrojov energie v lasery EPILIA RF je možné ošetrovať I svetlejšie ci jemnejšie chĺpky, na ktoré ostatné prístroje nie sú efektívne. Laser disponuje tiež špeciálnou koncovkou, ktorá kontinuálne ochladzuje pokožku, vďaka čomu je ošetrenie takmer bezbolestné a pre pokožku maximálne bezpečné. POZOR: nezamieňajte, prosím, náš lekársky vysokovýkonný epilačný laser s nelaserovými fototerapeutickými prístrojmi (napr. Kozmetické IPL - intenzívne pulzné svetlo), ktoré nevyžadujú prítomnosť zdravotníckeho personálu a v žiadnom prípade nemôžu zaručiť často proklamovaný trvalý efekt epilácie. Tieto kozmetické (nelekárske) prístroje majú, žiaľ, veľmi nízky výkon a príliš široké spektrum vlnových dĺžok a skutočne nedokážu zničiť všetky zárodočné bunky chlpových korienkov, iba ich rast prechodne utlmí, podobne ako napr. depilácia voskom.
Ako prebieha ošetrenie Gynolaserom?
Procedúra je ambulantná bez nutnosti anestézie a dlhej rekonvalescencie. Pred samotným ošetrením najprv vyčistíme a vysušíme vaginálný kanál, aby nedochádzalo k obmedzeniu priestupnosti laserových lúčov do tkaniva. Následne zavádzame špeciálnu veľmi úzku hlavicu Gynolasera s patentovaným aplikátorom I-Slide a ošetríme celú pošvovú stenu od krčka maternice až po vchod do pošvy. Pôsobením lúčov dochádza k hĺbkovému prehriatiu tkaniva a je odstránená jej vrchná časť. Teplo stimuluje tvorbu kolagénu a tkanivo sa spevňuje. Okrem toho dochádza k zlepšeniu nedostatočnej vaginálnej sekrécie (suchosti pošvy) a liečbe bolesti pri pohlavnom styku. Vďala znovuobnoveniu tvorby glykogénu v pošve sa vyrovnáva hladina PH a znižuje sa riziko vaginálnych zápalov.
Podstupujem u Vás laserovú epiláciu, ale medzi jednotlivými sedeniami pozorujem rast nových chĺpkov. Ako je to možné?
Všetky chĺpky sa nachádzajú v 3 fázach rastu - anagen, katagen a telogen, pričom laser je účinný len na chĺpky nachádzajúce sa vo fáze anagénnej, tzn. vo fáze aktívneho rastu (cca 20% chĺpkov), a to je tiež dôvod, prečo je nutné ošetrenie niekoľkokrát opakovať. Chĺpky, ktoré sú teda aktuálne vyrastené nad povrchom pokožky, sa nachádzajú vo fáze anagen (Rastovej), na ktorú laser účinkuje a katagen (spiace), kedy tieto chĺpky laseru odolávajú. Niektoré chĺpky sa ale nachádzajú v čase ošetrenia ešte schované v pokožke (laser na ne tiež neúčinkuje, podobne ako na chĺpky v katagennej fáze) a znovu vyrastú nad povrch pokožky až po určitej dobe (preto je teda možné pozorovať výskyt 'nových' chĺpkov medzi jednotlivými laserovými ošetreniami. Po ošetrení diódovým laserom s vlnovou dĺžkou 808 - 810 nm (napr. Epilia RF) chĺpky ihneď nevypadávajú, úbytky ochlpenie sa dostavujú postupne.